Czy dobre wyposażenie siłowni to podstawa sukcesu?

Od kilkunastu lat zaobserwować można coraz większe zainteresowanie ogółu społeczeństwa tematyką zdrowotną, sportem, dbaniem o swój własny rozwój fizyczny. Wiele osób podejmuje treningi biegowe, stara się regularnie ćwiczyć, w miarę możliwości – przesiada się na rower. Również i siłownie przestały być miejscem kojarzonym z niezbyt mądrymi osiłkami, którym w głowach jedynie ładna muskulatura. Konkurencja wśród siłowni jest coraz większa (aczkolwiek nie ma ich jeszcze tylu, ile gabinetów stomatologicznych, w większych miastach spotykanych niemal na każdym kroku), co więc decyduje, że jedne ostają się na rynku, kiedy inne zamykają podwoje?

Składniki przepisu na sukces

Na powodzenie siłowni składa się wiele czynników. Jednym z nich jest właściwa organizacja przestrzeni. Dobrze jest ją pogrupować na przestrzenie poszczególnych rodzajów treningu, np. strefę cardio, treningu funkcjonalnego, jogi, stretchingu, fitnessu. Do tak podzielonych obszarów łatwiej jest dobrać stosowny sprzęt treningowy, taki jak hantle oraz sztangi, taśmy do rozciągania, czy wioślarz treningowy.

Kolejną istotną dla udanego działania siłowni sprawą jest właściwy dobór personelu. Trenerzy powinni umieć szybko nawiązywać kontakt z drugą osobą, lubić ludzi i umieć motywować ich do wytrwałej pracy nad sobą. Dobry instruktor wie, że do każdej osoby dobrać należy inny klucz; na jednego lepiej zadziałają liczne słowa zachęty, a komuś innemu bardziej odpowiadać będzie jedynie udzielenie krótkiego instruktażu co do właściwej techniki wykonywania poszczególnych ćwiczeń.

Warto pamiętać, że równie ważne jak hantle, sztangi i personel, są godziny dostępności siłowni. Najlepiej, aby był to maksymalnie szeroki zakres czasu (choć oczywiście ciężko wymagać, aby były to 24 godziny na dobę), co zapewni możliwość skorzystania z ćwiczeń znacznie większej grupie użytkowników.

Ludzie, miejsce, dobry sprzęt treningowy, długie godziny działania obiektu. Mariaż idealny, który w znacznym stopniu przyczyni się do sukcesu siłowni, to właśnie połączenie wszystkich tych ingrediencji.

Apus Sports