Czym sugerować się przy wyborze siłowni?

Szczupła sylwetka to aspekt życia, do którego dążymy cały czas. Ograniczenie spożycia węglowodanów, restrykcyjne diety oraz wielotygodniowe głodówki to najgorsze co możemy zafundować naszemu organizmowi. Swoją walkę o piękne ciało warto rozpocząć od wizyty na siłowni. Jak wybrać tę odpowiednią? O tym w poniższym artykule.

Cena ma znaczenie?

W społeczeństwie polskim przyjęło się, że o jakości musi świadczyć cena. Niska cena stanowi więc często odpowiedź na fatalną jakość usługi. W dobie wysypu dużej liczby siłowni, miejsc treningowych oraz sal fitness atrakcyjna cena karnetu nie powinna nikogo dziwić. Nieograniczona liczba wejść w cenie 80- 150 zł (w zależności od wielkości miasta) to standard który coraz częściej spotykamy. Możliwość wykupienia w pracy tzw. karty multisport lub jej podobnej to także świetny wybór dla początkujących.

Ćwiczenia siłowe, a może aerobik?

Ostatnie zalecenia trenerów oraz dietetyków wskazują już nie tylko na regularność wykonywanych ćwiczeń, ale również ich ilość. Uważa się, że początkowo wystarczy ćwiczyć 3-4 razy w tygodniu by dać organizmowi czas na przyzwyczajenie się do zwiększonego wysiłku. Wraz ze wzrostem wydolności i kondycji liczbę treningów można zwiększać. Ponadto należy pamiętać, że co najmniej 1 dzień w tygodniu powinien stać się dniem regeneracji. Zmęczone ciągłym wysiłkiem mięśnie w tym dniu mają możliwość efektywnego usunięcia nagromadzonego kwasu mlekowego oraz odpoczynku.

(Zobacz także: Maszyny czy wolne ciężary)

Paniom pragnącym zrzucić kilka kilogramów zaleca się rozpocząć od zajęć fitness. Ogólnoustrojowy trening pozwoli na szybkie pozbycie się masy. Mężczyźni chcący zaś poprawić swoją siłę swe pierwsze kroki powinni skierować ku wolnym ciężarom. Należy też pamiętać że na siłowni nie jesteśmy pozostawieni sami sobie. Na każdej szanującej się siłowni powinien być instruktor który dba o bezpieczeństwo użytkowników sprzętu sportowego. Jeśli czujemy ze nasza technika wymaga poprawy i brak nam praktycznej wiedzy z zakresu wykonywania ćwiczeń, zawsze może się udać do takiej osoby po poradę.

Wyposażenie siłowni – na co warto zwrócić uwagę?

Siłownia to nie tylko sala pełna „żelastwa do przerzucania”, ale również miejsce wyposażone w sprzęty do różnego rodzaju ćwiczeń. Powszechnie uznaje się, że w każdej siłowni powinny znajdować się sprzęty zarówno do ćwiczeń siłowych, aerobowych jak i ogólnoustrojowych. Sprzęt sportowy do siłowni, który powinien znajdować się w każdym tego typu przybytku to:

  1. Orbitreki i bieżnie
  2. Rowerki stacjonarne
  3. Różnego rodzaju ławeczki do ćwiczeń
  4. Sztangi i hantle o rożnych masach (tzw. wolne ciężary)
  5. Maszyny lub zestawy typu atlas.

Ponadto w wielu siłowniach znaleźć można już przyrządy do crossfitu (liny, kettlebelle, piłki lekarsie itp.). Dodatkowo obecność urządzeń znanych producentów sprzętu sportowego (np. Apus Sports) tylko podnosi prestiż siłowni. Klienci lubią gdy sprzęt jest zadbany, estetyczny i przede wszystkim wygodny i prosty w użyciu.

To w jakich warunkach przyjdzie nam ćwiczyć zależy tylko od nas. Ceny za karnet na dobrze wyposażoną siłownie są praktycznie na każdą kieszeń i plasują się w okolicach 100 zł. Przed kupnem karnetu można poprosić w recepcji o oprowadzenie po siłowni (ta opcja jest dostępna na 100% w przypadku klubów fitenss tzw. sieciówek) aby zapoznać się ze sprzętem oraz atmosferą panującą na siłowni.