Maszyny czy wolne ciężary?

Maszyny vs wolne ciężary

W dobie rosnącego zainteresowania sylwetką i kondycją fizyczną wzrasta również popularność miejsc, w których można pracować nad mięśniami. Każdy właściciel siłowni na pewno marzy, aby jego sala treningowa była odpowiadała na potrzeby wszystkich przyszłych klientów. Dlatego pojawia się od lat zadawane pytanie: czy wyposażać siłownię w wolne ciężary, czy w maszyny? A może wymieszać sprzęt? Wszystkie rozwiązania mają wady i zalety.

Maszyny

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych modeli. Producenci sprzętu na siłownie prześcigają się w poszerzaniu swojej oferty o ostatnie nowości. Główną zaletą maszyn jest to, że są proste w użyciu i łatwo nauczyć się ich obsługi. Dlatego to dobre rozwiązanie dla początkujących użytkowników sal treningowych oraz osób starszych, których ruchy są już w pewnym stopniu ograniczone. Ponadto, jeżeli nie mamy nikogo, kto mógłby pomóc nam z asekuracją podczas podnoszenia dużych mas, korzystając z maszyny nie musimy się o to martwić. Jednakże takie rozwiązanie nie jest idealne, używając tylko tego typu sprzętu, nie wykonujemy naturalnych wzorców ruchowych, ponieważ jesteśmy ograniczani przez jej budowę. Tym samym ćwiczymy mniej mięśni, niektóre są systematycznie pomijane. Taki nawyk może prowadzić do wad postawy i zwiększyć ryzyko urazów — rozwijamy przecież tylko niektóre partie naszego ciała.

Ciężary

Wolne ciężary, czyli hantle czy sztangi, to bardziej tradycyjna alternatywa do maszyn. Niezalecane są jednak osobom początkującym — wymagają dużo lepszej techniki ćwiczenia, dlatego pracę z nimi najlepiej zacząć pod okiem doświadczonego trenera. Taki trening jest również zazwyczaj odczuwalnie cięższy. Ponadto, często potrzebna jest osoba asekurująca — szczególnie w momencie podnoszenia dużych mas. Jednakże istnieje też gama zalet tego typu treningu. Regularne ćwiczenie na ciężarach rozwija dużo większą gamę mięśni. Jest to nie tylko zdrowsze dla naszego ciała, ale też bardziej efektywne. A z punktu widzenia właściciela prowadzącego biznes — proste hantle i sztangi są zwyczajnie dużo tańsze niż skomplikowane maszyny. Zajmują też mniej miejsca.

Podsumowując, najlepszym rozwiązaniem zarówno dla właściciela, jak i użytkownika byłoby wymieszanie maszyn i ciężarów. Dobrze, kiedy wyposażenie siłowni jest jak najbardziej różnorodne. Przyciąga to więcej klientów, bo każdy znajdzie coś dla siebie. Treningi można zacząć od prostych ćwiczeń na maszynach, stopniowo zwiększać poziom trudności, a kiedy będziemy gotowi na większy wysiłek, pod okiem trenera nauczyć się prawidłowego korzystania z ciężarków.