Producent sprzętu sportowego – na co zwrócić uwagę podczas zakupów

W Polsce za sprawą Ewy Chodakowskiej czy Anny Lewandowskiej jest moda na sport. Chętnie zapisujemy się do klubów fitness, w restauracjach wybieramy pełnowartościowe posiłki, rezygnując z fastfoodów, a w domu kolekcjonujemy sprzęt sportowy, który w wolnej chwili ma nam służyć do szybkich treningów, gdy to nie mamy czasu, aby dojechać na siłownię. Jednakże – wybierając z gąszczu ofert – na jakiego producenta postawić? Czy ma to jakiekolwiek znaczenie?

Dla laika w temacie, będzie to wszystko jedno – w końcu sprzęt do sprzęt, prawda? Ale czy w wyborze samochodu, mieszkania czy telefonu komórkowego również stawiamy na losowe rozwiązanie, które będzie aktualnie pod ręką? Oczywiście, że nie. Robimy odpowiedni reaserch, szukamy najlepszych rozwiązań, czytamy fora, dyskutujemy, sprawdzamy i na sam koniec podejmujemy decyzję. Podobnie powinno się robić ze sprzętem sportowym. Ktoś się zapyta – ale po co? W końcu wszystko służy do jednego? Oczywiście – po części jest to prawda, jednakże niektóre rozwiązania mogą prowadzić do wielu kontuzji, inne się w ogóle nie sprawdzają, a jakiś producent ma wygórowane ceny i to samo otrzymujemy od mniej znanego w połowie stawki. Dlatego – na co zwrócić uwagę podczas zakupów sprzętu sportowego?

Gdy producent ma znaczenie

Czy producent może mieć znaczenie w przypadku sprzętu sportowego? To jak zapytać, czy każdy samochód jest taki sam. Oczywiście, że ma to spore znaczenie – jedni stosują od lat taką samą zasadę w produkcji i zupełnie nie stawiają na innowacje i funkcjonalne rozwiązania, gdy inni idą z duchem czasu. Dlatego, czym się kierować, na co zwracać uwagę przy wyborze sprzętu sportowego?

Przede wszystkim na doświadczenie – choć i tutaj powinno się przymykać lekko oko. Producent powinien pochwalić się wieloma sprzętami, narzędziami i rozwiązaniami, choć dobrze też (w przypadku określonych sportów) sięgać po takich, którzy się specjalizują w jednej dziedzinie. Materiały, z których się wykonuje sprzęt to też bardzo ważna sprawa – dlatego przed zakupem, warto sprzęt przetestować (najczęściej możemy go spotkać na siłowni, ale duże sklepy sportowe również umożliwiają testy w godzinach pracy (np. Apus-Sports)). W ten sposób będziemy mieć pewność, czy rzeczywiście sięgamy po to, co jest nam potrzebne. Dopiero na samym końcu powinniśmy zwracać uwagę na… cenę. Niekiedy powinna być najmniej istotna, bo liczy się przecież funkcjonalność, ale i bezpieczeństwo, które przecież jest bezcenne.